22.11.2024 proběhl keramický kroužek. Užily jsme si chvilku klidu ,popovídaly si a vytvořily krásné věci z hlíny. 6.12.2024 jsme si svá povedená dílka naglazovaly a těšíme se na finální výrobky. Děkujeme moc Vlaďce za zajištění kroužku.
V tento den proběhl již tradičně v 11 hodin pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově, který pořádal již tradičně náš spolek. Předsedkyně Miluše Vondrušková přivítala účastníky setkání a připomněla 20leté výročí od vzniku ČSODN. Jana Neusarová následně provázela setkáním, uvedla informace k programu a zavzpomínala na tuzemské i zahraniční partnery.
Na místě promluvili pozvaní hosté, a sice Andrea Matoušková za Probační a mediační službu ČR, Simona Hoskovcová za policejní psychology, Tomáš Neřold připojil své podněty za sebe i za oddělení BESIP při MD ČR a naše pietní setkání zakončil zamyšlením a požehnáním náš dlouholetý spolupracovník Bendy Růžička z Psychosociálního intervenčního týmu ČR. Následovala svépomocná skupina organizovaná ČSODN v kulturním centru Pragos od 12.00, kde byl prostor na sdílení svých myšlenek, zkušeností a poděkování.
Na pietní akt v Praze navázaly souběžně dvě ekumenické bohoslužby - v dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) a v evangelickém kostele v Moravské Chrastové, které připravují zástupci místních křesťanských církví ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR. Obě začínaly v 15 hodin.
Letos poprvé se mohli lidé ke společné vzpomínce připojit také virtuálně. Bohoslužba v dálniční kapli byla přenášena živě na facebookové stránce Poradny pro pozůstalé Plzeňská zastávka z.s.
Děkujeme všem za spolupráci, bohatý program i navázaná přátelství. A novinářům Českého rozhlasu za sdílení informací a osvětu.
ČSODN se v říjnu 2024 spolupodílelo na organizaci 2. ročníku setkání odborníků angažujících se v poskytování péče lidem zasaženým dopravní nehodou, které se konalo 17. října v sídle pojišťovny Kooperativa a platformy vize 0.
Hlavním organizátorem setkání bylo Centrum dopravního výzkumu z Brna, které pokračuje ve svém soustředění na ponehodovou péči v ČR, tentokrát v novém projektu podpořeném Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR se stejnojmenným názvem Ponehodová péče.
Tento projekt volně navazuje na předchozí tříletý projekt TAČR s názvem „Komplexní systém psychologické ponehodové péče v ČR“, jehož výstupem byl mimo jiné web ponehodovapece.cz, který představuje důležitý tuzemský rozcestník pro účastníky dopravních nehod i pozůstalé.
Na workshopu kolega Libor Budina prezentoval vizi 0 a brýle simulující dopravní nehodu, paní plk. Martina Wolf Čapková seznámila s tématem efektivní komunikace s účastníky nehod z pohledu hasičů. Kolegyně Barbora Sulíková a Veronika Vošická Buráňová z CDV prezentovaly získaná data z výzkumu a seznámily s novým projektem Ponehodové péče a Jana Neusarová z ČSODN pozvala účastníky na pietní setkání k příležitosti Světového dne vzpomínek na oběti silničního provozu, které se uskuteční 17. listopadu 2024 u Pomníku obětem dopravních nehod od 11.00 a na dalších místech republiky.
Setkání se dále účastnili členové IZS, zástupci psychologů i Celní správy. Vřele doufáme, že v tomto setkávání budeme pokračovat i v dalších letech. Společně totiž sdílíme cíl – vytvořit lepší systém pomoci těm, kteří ji potřebují.
V tento den proběhne nejprve v 11 hodin pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově, který pořádá náš spolek. Srdečně Vás zveme ke společné vzpomínce.
Na něj navážou souběžně dvě ekumenické bohoslužby - v dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) a v evangelickém kostele v Moravské Chrastové, které připravují zástupci místních křesťanských církví ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR. Obě začínají v 15 hodin.
Letos poprvé se budou moci lidé ke společné vzpomínce připojit také virtuálně. Bohoslužba v dálniční kapli bude přenášena živě na facebookové stránce Poradny pro pozůstalé Plzeňská zastávka z.s. „Dálniční kaple jako jakási novodobá Boží muka u cesty představuje silné symbolické místo, které zve k zastavení. Vzhledem k její odlehlosti jsme se letos rozhodli přenášet bohoslužbu také živě prostřednictvím internetu. Věříme, že i tímto způsobem můžeme vytvořit společenství vzájemné solidarity,“ dodává farář Českobratrské církve evangelické Karel Šimr.
Vzdáleně budeme také propojeni s pozůstalými v zahraničí přes organizaci FEVR. Bližší informace k dohledání na:
https://fevr.org a https://worlddayofremembrance.org.
Začíná čas prázdnin a dovolených, řada z nás se vydá na cesty. Apelujeme na všechny účastníky silničního provozu, aby zvýšili pozornost, dodržovali předpisy, byli ohleduplní a vnímaví k potřebám druhých, stejně tak aby odhadli vlastní síly a možnosti. Všem cestujícím přejeme hodně štěstí na cestách, příjemnou dovolenou a hlavně bezpečný návrat domů. Opatrujte se!
Prázdninový provoz poradny
Telefonický a e-mailový kontakt bude zachován a platí, že pokud nepřijímáme hovor, ozveme se zpět, jak to bude možné. Případně napište stručný vzkaz do SMS nebo do e-mailu. Osobní konzultace jsou možné po předchozí domluvě a s ohledem na čerpání dovolené členů ČSODN.
Českému sdružení obětí dopravních nehod je 20 let
V těchto dnech si připomínáme vznik ČSODN, konkrétně se tak stalo 24. 5. 2004 na základě osobní zkušenosti manželů Vondruškových s tragickou ztrátou dcery v roce 2002. Chtěli sdílet své zkušenosti s podobně zasaženými lidmi a podpořit je v těchto těžkých životních chvílích. Zároveň chtěli vytvořit pietní místo všem obětem dopravních nehod, což se podařilo v roce 2006, kdy byl odkryt Památník obětem dopravních nehod na 0. km D1 na pražském Chodově. Zde se pozůstalí setkávají společně při Světovém dni vzpomínek na oběti dopravních nehod každou třetí neděli v listopadu (u nás známém jako Světovém dni obětí dopravních nehod). Individuálně je možné zde vzpomenout kdykoliv. Nejen za toto patří manželům Vondruškovým velký dík! Ostatní aktivity spolku lze dohledat na webu ČSODN.
Při této příležitosti bychom chtěli poděkovat všem, kdo s námi nezištně spolupracovali
a podíleli se na podpoře poškozených dopravní nehodou a pozůstalých po obětech dopravní nehody, a to od studentů přes odborníky a samotné pozůstalé. Dále těm, kteří s námi sympatizovali, podpořili nás v pokračování naší činnosti, obohatili nás o své nápady a posunuli tak naši činnost vpřed. V neposlední řadě děkujeme samozřejmě všem, kdo náš spolek finančně podpořili, abychom mohli pomáhat poškozeným a pozůstalým.
Náš dík patří poškozeným a pozůstalým za to, že se na spolek obrátili s důvěrou a přijali nabídnutou pomoc a možnost doprovázení na společné cestě ztráty a zármutku. Vznikla zde přátelství, někteří klienti začali pomáhat stejně zasaženým lidem nebo se podíleli na organizaci aktivit spolku. Velmi si vážíme odvahy těch, kdo dokázali veřejně vystoupit se svými bolestnými zkušenostmi, pocity…
Na tomto místě chceme vzpomenout na ty spolupracovníky a klienty, kteří tady bohužel už nejsou, protože nás předčasně opustili navždy: na Josefa Bíňovce, neskutečně aktivního člověka a milovníka života, našeho advokáta, který pomohl mnoha klientům. Dále na Irnika Ovčarova, inspirativní osobnost – našeho klienta, který se spolu s manželkou Vilmou stali nedílnou součástí spolku. Vřelá vzpomínka patří Milošovi Hejlovi, spoluzakladateli spolku, který si vzal za své starost o pomník. Díky přátelé, chybíte nám!
Dvacet let v životě člověka je dlouhá doba, ale ohlédneme-li se, přijde nám jako mžik. V tuto chvíli bilancujeme a zvažujeme, jakou cestou jít dál. V původní myšlence pomáhat
a podporovat poškozené dopravní nehodou a pozůstalé po obětech dopravní nehody chceme však pokračovat. Novým nápadům a novým spolupracovníkům jsme otevřeni.
Na památku všem obětem dopravních nehod❤
Členové ČSODN
Dne 13.4. 2024 jsme byli na komentované procházce Po stopách Jaroslava Haška. Začátek vycházky byl u Karlova Mostu a zakončili jsme jí v restauraci U Houmra na Vinohradech. Přálo nám i počasí a bylo to moc příjemné a poučné odpoledne. Děkujeme všem zúčastněným a paní průvodkyni.
8.3.2024 proběhlo jarní keramikování v DDM ve Slezské ulici. Následně 22.3.2024 jsme naše výrobky naglazovaly a teď čekáme na jejich vypálení, abychom si je mohly odnést domů. Děkujeme Vlaďce za možnost se keramikování zúčastnit.
Evropský den obětí trestných činů
Evropský den obětí trestných činů připadá každý rok na 22. 2. Tento Den tradičně připomíná Probační a mediační služba spolu s Policií České republiky vyjádřením úcty obětem ve formě minuty ticha ve 12 hodin, kdy se na policejních vozech před služebnami po celé republice rozsvítí majáky, které symbolizují světlo, naději a přicházející pomoc.
České sdružení obětí dopravních nehod bylo přizváno k aktivní účasti na pietním setkání ředitelkou Probační a mediační služby PhDr. Andreou Matouškovou, které se konalo před sídlem Služby na Senovážném náměstí v Praze. Zúčastnily se předsedkyně Miluše Vondrušková a psycholožka Michaela Blatná.
K Evropskému dni (čerpáno z www.pmscr.cz)
Evropský den obětí trestných činů každoročně připomíná Chartu práv obětí, která byla podepsána ve Velké Británii v roce 1990. Jeho hlavním cílem je však zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí trestných činů. Právě podporu a pomocnou ruku obětem nabízí obě tyto složky po celém území republiky. Probační a mediační služba dlouhodobě podporuje oběti trestných činů v jejich pozitivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací. Nabízí restorativní péči, bezpečný prostor pro rozhovor, informuje o právech obětí, poskytuje právní informace k průběhu trestního řízení, pomoc při vyhledání navazujících služeb, ale také doprovod důvěrníka na jednání s orgány činnými v trestním řízení. V průběhu loňského roku 2023 navázala Probační a mediační služba spolupráci s celkem 4200 oběťmi trestných činů. Požádat o pomoc nebo odbornou radu přitom může kdokoli, kdo se cítí být obětí trestného činu, na kterémkoli ze 74 středisek po celé republice.
Členové ČSODN přejí všem našim klientům a spolupracovníkům klidné prožití svátků vánočních a mnoho sil a zdraví v novém roce 2024.
Členové ČSODN a naši klienti ještě jednou děkují všem, pro nás známým i neznámým, kteří nám věnovali pozornost jak formou spolupráce, tak i sponzorskými dary v roce 2023. ! DÍKY !
Chtěli bychom připomenout, že druhá neděle v prosinci je Světovým dnem památky zesnulých dětí.
V roce 2023 připadá památka na neděli 10. prosince.
Vzpomínkové akce organizuje spolek Dlouhá cesta a spřátelené organizace; letos na 22 místech České republiky.
Tento den spojuje rodiny a přátele po celém světě, konají se otevřená setkání pozůstalých rodin, přátel a veřejnosti. Svíčky se zapalují obvykle v 19 hodin místního času a tvoří tak virtuální vlnu světla po celé zeměkouli.
Více informací najdete na www.dlouhacesta.cz
České sdružení obětí dopravních nehod hledá nové kolegy pro dlouhodobou spolupráci v práci s oběťmi dopravních nehod a pozůstalými. Nabízíme zajímavou psychosociální praxi, spolupráci na tuzemských i mezinárodních projektech a individuální přístup. Odměna dohodou. V případě zájmu prosím kontaktujte odbornou garantku za psychologickou oblast, Mgr. Michaelu Blatnou na csodn-poradna@centrum.cz. Přiložte prosím svůj životopis a motivační dopis.
Děkujeme.
Jako každý rok se pozůstalí sešli třetí listopadovou neděli v Praze u Památníku obětí dopravních nehod na Chodově a zavzpomínali na své blízké. Následně strávili společný čas v uzavřené skupině.