České sdružení obětí dopravních nehod






Výroční zpráva o činnosti ČSODN za rok 2024

Úvod

 

České sdružení obětí dopravních nehod (dále jen „ČSODN“) bylo založeno v květnu roku 2004 z iniciativy deseti zakladatelů, z nichž většina přišla při dopravní nehodě
o člena rodiny. ČSODN je registrováno jako občanské sdružení (resp. zapsaný spolek) u Ministerstva vnitra České republiky (dále jen „ČR“).

Jednou z hlavních náplní činnosti sdružení, jak vyplývá ze stanov, je snaha o komplexní podporu obětem dopravních nehod a jejich rodinným příslušníkům, včetně vytváření podmínek pro zlepšování jejich postavení ve společnosti. Důležitým prvkem je také úsilí ČSODN zapojit se do aktivit v oblasti prevence a snižování počtu dopravních nehod (dále jen DN) s těžkými zdravotními následky nebo s následkem smrti.

Členové a spolupracovníci ČSODN s nadějí sledují klesající trend v počtu zemřelých a těžce zraněných na našich silnicích za poslední čtyři roky na historické minimum (v roce 2021 se podle informací z policejních statistik a médií jednalo o 470 osob, v roce 2022 to bylo 454 lidí, v roce 2023 se jednalo o 455 osob a v roce 2024 to bylo 438 osob), tedy prozatím nejnižší čísla počtu zesnulých na silnicích v ČR. Zvláště ze zkušeností zakladatelů a klientů spolku však víme, že za každým číslem stojí člověk a jeho osobní příběh, rodina a pozůstalí, kterým se dopravní nehodou od základů změnil život. Nemluvě o náročném životě zraněných a jejich rodin po nehodě. Proto ideově souzníme s cíli a strategií VIZE nula, která směřuje k nulové toleranci zemřelých a těžce zraněných na našich silnicích.

Také díky přípravě a realizaci řady preventivních a osvětových projektů zaměřených na bezpečnost silničního provozu v roce 2023 i v předchozích letech pevně doufáme, že bude příznivý trend spíše pokračovat.

Zároveň bychom velmi rádi poděkovali všem, kteří se podíleli v uplynulém roce na spolupráci s klienty a na vytváření podmínek pro zkvalitňování činnosti ČSODN. Dále také děkujeme těm, kteří svou aktivitou především v bezpečnostně-preventivních projektech přispěli našim cílům podílet se na snížení počtu mrtvých a těžce zraněných na našich silnicích.

Výroční zpráva je pro přehlednost zpracována do jednotlivých kapitol, aby co nejvýstižněji prezentovala úsilí členů ČSODN a spolupracovníků při naplňování společných představ o komplexní podpoře poškozeným a pozůstalým po obětech dopravních nehod.

 

I. Oblast práce s klienty

 

  • Během roku 2024 se na nás nově obrátilo 12 spoluobčanů, kterým bylo poskytnuto požadované poradenství. Jednalo se zejména o právní poradenství, v 1 případě o psychologické poradenství. Klienti využívali námi nabízených služeb a také dalších služeb našich spolupracovníků a odborných garantů (zejména advokáta specializujícího se na problematiku náhrady škody, se kterými udržujeme dlouhodobý kontakt.

Režim práce s informacemi o klientech a jejich uložení respektuje pravidla evropského souboru právních opatření GDPR.

 

  • V roce 2024 pokračovala spolupráce s naším odborným garantem za oblast právní, tj. s Mgr. Pavlem Mařanem. Příležitostně jsme v kontaktu s Advokátní kanceláří Drobiš & Novotný, advokáti, s.r.o., která spolupracuje s našimi partnery z Centra dopravního výzkumu, v.v.i.

 

  • Udržovali jsme dále kontakt s dopravním psychologem PhDr. Martinem Kořánem, CSc. (týkající se konzultační výpomoci a metodického vedení, spolupráce na publikační činnosti, projektech, publicistických pořadech pro veřejnost apod.).

 

  • Na jaře dne 13. 4. se uskutečnila komentovaná prohlídka pro naše klienty po krásách Prahy. Jarní procházka směřovala po stopách Jaroslava Haška. Vyšlo krásné počasí a výklad byl opět poučný a podaný poutavou formou.

 

  • Dne 21. 10. 2024 od 10:00 organizovalo Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s ČSODN neformální setkání k novému inovativnímu projektu s názvem „Ponehodová péče“ podpořeném Ministerstvem práce a sociálních věcí v prostorách pojišťovny Kooperativa pro odbornou veřejnost se zájmem o zlepšování systému ponehodové péče v ČR. Akce se zúčastnilo 20 odborníků. Na závěr byli účastníci setkání pozváni na pietní akce k příležitosti Světového dne vzpomínek na oběti silničního provozu organizované ČSODN a jeho partnery.

 

  • Dne 17. 11. 2024 se konaly při příležitosti Světového dne vzpomínek na oběti silničního provozu (u nás známého jako Světového dne obětí dopravních nehod) vzpomínkové akce pietního charakteru.

 

Třetí listopadovou neděli dne 17. 11. se konala již tradiční pietní akce u Památníku obětí dopravních nehod organizovaná ČSODN na pražském Chodově. U památníku hosty přivítala předsedkyně ČSODN Miluše Vondrušková a připomněla 20 let od vzniku spolku, dále promluvili zástupci: Probační a mediační služby ČR, oddělení BESIP Ministerstva dopravy, Policie ČR za psychologickou službu, dalšími hosty byli také zástupce Centra dopravního výzkumu, v.v.i., Platformy Vize 0, klienti a spolupracovníci ČSODN. Akcí provázela projektová koordinátorka ČSODN Mgr. Jana Neusarová, Ph.D.

V rámci vzpomínkového řetězce na oběti nehod probíhaly další vzpomínkové akce, konkrétně ekumenická bohoslužba v Kapli Smíření na odpočívadle D5 u Šlovic v blízkosti Plzně a v kostele sv. Prokopa v Letovicích na Moravě, a to 17. 11. od 15:00. Odpolední vzpomínkové akce zorganizovali partneři ČSODN, konkrétně Psychosociální intervenční tým ČR (dále jen PIT), Plzeňská zastávka, z.s. a zástupci křesťanských církví.

Z mezinárodních partnerů je třeba zmínit již tradičně Evropskou federaci obětí silničního provozu (známou pod zkratkou FEVR), která loňskou kampaň nazvala „That day“ (v překladu „Ten den“ nebo „Onen den“). Tímto názvem upozornila na to, že den nehody je pro její účastníky významný, protože navždy změní životy zúčastněným lidem a jejich rodinám po celém světě.

 

 

  • Díky aktivitě klientky ČSODN paní Šemberové, která zorganizovala keramickou dílnu v Domě dětí a mládeže Praha 2 a vzhledem k zájmu dalších klientů, se v listopadu a v prosinci 2024 uskutečnilo také tvůrčí setkání s našimi členy a klienty. Zúčastnili se dospělí i děti a vznikly krásné výrobky. Setkání současně plní i relaxační účinek.

 

  • Finančně jsme za loňský rok podpořili šest pozůstalých rodin v celkové částce 86.000a Domov sv. Karla Boromejského v Řepích v Praze 6 v částce 10.000 Kč.

 

II. Oblast spolupráce s mezinárodními, státními, neziskovými a firemními organizacemi

 

Od vzniku ČSODN intenzivně rozvíjíme spolupráci s různými organizacemi na státní, neziskové i firemní úrovni pro účely vzájemné informovanosti a především v oblasti rozšíření možností a forem pomoci občanům zasaženým dopravní nehodou a také v prevenci dopravní nehodovosti.

 

 

Mezinárodní organizace

 

Na základě připojení ČSODN k Evropské chartě bezpečnosti silničního provozu jsme od roku 2009 v kontaktu s představiteli této evropské bezpečnostní platformy. Národním koordinátorem Evropské charty bezpečnosti silničního provozu je Centrum dopravního výzkumu, v.v.i., se kterým jsme též v úzkém spojení při práci na projektech týkajících se ponehodové péče.

 

Dále jsme od roku 2019 právoplatnými členy Evropské federace obětí silničního provozu (FEVR), která sdružuje podobně zaměřené organizace jako ČSODN a je od prosince roku 2022 díky velkému úsilí prezidenta Filippa Randiho a dalších členů FEVR oficiálně konstituovanou a registrovanou nadnárodní organizací, schválenou belgickým královským dekretem krále Philippa i s novými stanovami se sídlem v Bruselu. Aktivně jsme se podíleli na spolupráci se zástupci FEVR na řešení interních záležitostí související s touto transformací organizace.

V roce 2024 se také konala Valná hromada na řeckém ostrově Rhodos, kde došlo k nové volbě členů rady a prezidenta FEVR. Novým prezidentem FEVR je Robert Štaba ze Slovinska z organizace Zavod Varna pot.

 

Ve spolupráci s evropskými organizacemi podílejících se na prevenci dopravních nehod a řešení jejích následků máme zájem i nadále pokračovat.

 

Státní a vědecko-výzkumné organizace

 

  • V říjnu roku 2024 jsme navázali prostřednictvím Mgr. Jany Neusarové, Ph.D. - koordinátorky preventivních projektů na předchozí tříletou spolupráci s Centrem dopravního výzkumu, v.v.i. (dále jen „CDV“). Předchozí projekt KOMPLEX nahradil od podzimu roku 2024 nový inovativní projekt Ministerstva práce a sociálních věcí – Ponehodová péče, který má za cíl ve spolupráci se zasaženými a odborníky navrhnout a testovat 2 prototypy, které mají zlepšit ponehodový systém ČR v praxi.

 

  • Spolupráce probíhala a nadále probíhá také s Hasičským záchranným sborem ČR, se kterým jsme v roce 2024 aktualizovali a doplnili ve spolupráci s odborným garantem za právní oblast Mgr. Pavlem Mařanem letáky s názvem: „Jsme připraveni na vážnou dopravní nehodu?“, „Prožili jsme dopravní nehodu. Jak dál“ a „Když (náhle) zemře někdo blízký“. Letáky byly prezentovány vedoucí psychologického pracoviště MV - GŘ HZS ČR Mgr. Martinou Wolf Čapkovou na říjnovém setkání k projektu Ponehodové péče.

 

  • Spolupráce dále probíhá také s Policií ČR, oddělením BESIP Ministerstva dopravy, Probační a mediační službou ČR a dalšími institucemi, a to především na bázi vzájemné informovanosti či ve spolupráci na přípravách Světového dne vzpomínek na oběti silničního provozu.


 

Nestátní neziskové organizace

 

  • Dále jsme propojeni s nestátními organizacemi jako je např.: Dlouhá cesta, z. s., Plzeňská zastávka z. s., Nadační fond Kolečko a další.

 

  • V březnu roku 2024 se členové ČSODN zúčastnili setkání dárců, partnerů a přátel NADACE T-SOFT ETERNITY u příležitosti jejích 14. narozenin.

 

 

Firemní subjekty

 

Díky nezištné pomoci firmy PERFECT OUTDOOR pana Hudečka jsou postupně od roku 2011 rozšiřovány a zkvalitňovány naše webové stránky, včetně doplnění obrazové galerie.

 

III. Oblast prevence dopravní nehodovosti

 

V průběhu roku jsme se stali spoluorganizátory, případně účastníky několika osvětových akcí zaměřených na zvýšení bezpečnosti dopravy i na zlepšování životních podmínek lidí zasažených nehodami, při kterých jsme současně spolupracovali s mnoha odborníky.

Oblast prevence v našem pojetí zahrnuje nejen složku preventivní (co dělat a jak se chovat, aby k dopravní nehodě vůbec nedošlo), ale také intervenční, tj. co dělat, kam se obrátit, když k dopravní nehodě již dojde. Tato činnost je řešena formou informačních letáčků, materiálů, článků v tisku, účastí v různých médiích, spoluprací s dalšími organizacemi při osvětě veřejnosti a v neposlední řadě informacemi na našich webových stránkách nebo prostřednictvím naší publikační činnosti.

 

 

IV. Oblast vnitřní organizace a rozvoj činnosti

 

  • Z důvodu nedostatku mzdových finančních prostředků pokračuje činnost poradenské kanceláře předně na bázi dobrovolnické činnosti.

Finanční prostředky organizace získává především ze sponzorských darů individuálních dárců.

  • Roli odborné garantky za psychologickou oblast zastává i nadále Mgr. Michaela Blatná, v roce 2024 naše řady rozšířil také Mgr. David Červinka, který se stal odborným garantem za psychologickou oblast pro město Brno a okolí.

  • Právní poradenství poskytuje primárně Mgr. Pavel Mařan.

  • V rámci mediální činnosti vystupovali jednotliví zástupci ČSODN a naši odborní garanti při různých příležitostech, zejména při přípravě reportáží ve spolupráci s Českým rozhlasem.

Pětičlenný výbor organizace se schází pravidelně každé prvé pondělí v měsíci v sídle ČSODN. Výbor projednal potřebnost změny stanov a personálního obsazení ve výboru a vedení spolku v nadcházejícím roce 2025.

  • Trvale udržujeme prostory kolem Památníku obětí dopravních nehod na Chodově v Praze

  • Jsou distribuovány přepracované a aktualizované vizitky členů ČSODN, které využíváme při kontaktu se spolupracovníky či klienty.

 

V Praze dne 30.5.2025

Nejnovější aktuality
5.2.2025
Omezujeme fungování kontaktů
22.12.2024
PF 2025
7.12.2024
Keramika
partner partner partner partner partner partner partner partner